###pl PAGE:blog BUL:chinski-nowy-rok-a-globalny-handel-perspektywy-importu-z-azji Chiński nowy rok a globalny handel: Perspektywy importu z Azji
23.01.2024

Chiński nowy rok a globalny handel: Perspektywy importu z Azji

W 2024 roku Chiński Nowy Rok, jeden z najbardziej oczekiwanych i uroczystych momentów w kalendarzu księżycowym, przypadać będzie 10 lutego. To ważne Święto, znane również jako Święto Wiosny, jest czasem, kiedy rodziny nie tylko z Chin, lecz z całego świata zbierają się, aby celebrować tradycję, składać życzenia i świętować wspólnie.

Nowy Rok w chińskim kalendarzu jest ściśle związany z cyklem dwunastu znaków zwierzęcych, a rok 2024 będzie należał do Smoka.

Symbolika smoka w chińskiej kulturze: Od mitologii do codziennego życia

Smok od wieków stanowi ważny element chińskiej symboliki, oznacza on moc, mądrość i dobre szczęście. W mitologii chińskiej smok uważany jest za jedno z najszlachetniejszych istot. Żywiołem towarzyszącym patronowi tego roku jest ku zdziwieniu wielu nie ogień, a drewno. Dlatego często będzie można spotkać się ze sformułowaniem rok drewnianego smoka (poprzedni rok 2023 określany był mianem roku wodnego królika).

W chińskim folklorze smoki często postrzegane są jako opiekunowie i strażnicy, przynoszący deszcz i urodzaj, co nadaje im pozytywny kontekst w społecznościach rolniczych. Smok w tamtejszej kulturze nie tylko jest obecny w mitologii, ale także okazuje się być integralną częścią wielu aspektów życia codziennego.

Symbol smoka jest często obecny w chińskiej sztukaterii, architekturze i sztukach walki. W ich kulturze to stworzenie pełni rolę nie tylko mitycznej niebiańskiej istoty, ale również inspiracji dla codziennego życia.

W ten sposób, od dawnych opowieści po zwyczaje, smok w Chinach pozostaje potężnym i wszechstronnym symbolem, przekazującym głębokie wartości i przekonania nestorów.

Smok

Święta roku smoka: Podróż przez chińskie obchody nowego roku

Obchody Chińskiego Nowego Roku to barwna i radosna celebracja, która przyciąga uwagę nie tylko społeczności chińskiej, ale również ludzi z różnych kultur na całym świecie. Jednakże, świętowanie nie kończy się jedynie w dniu samego Nowego Roku. Po głównych uroczystościach, trwających przez kilka dni, następują kolejne fascynujące wydarzenia, tworząc swoisty korowód celebracji.

W trakcie pierwszych dni Chińskiego Nowego Roku, ulice i place miast ożywają kolorami i dźwiękami fajerwerków, których huk ma odstraszyć zło. Tradycyjne tańce smoków i lwie parady rozświetlają niebo lampionami, a ludzie przystrojeni w tradycyjne stroje uczestniczą w procesjach ulicami, niosąc symboliczne ozdoby.

Kolejnym etapem jest obchodzony od 9 - 15 dnia nowego roku według kalendarza księżycowego, tzw. Dzień Ofiar. To okazja do modlitw, składania ofiar bogom i przodkom, a także spożywania specjalnych potraw, takich jak kleiki ryżowe i słodkie dania.

Po tych intensywnych dniach świętowania, następuje okres zwany Świętem Latarni, trwający od 15. do 20. dnia pierwszego miesiąca kalendarza księżycowego. Podczas tego czasu, miasta w Chinach i społeczności na całym świecie iluminują latarnie różnych kształtów i kolorów, tworząc niesamowite widowiska świetlne.

W sumie, obchody Chińskiego Nowego Roku to czas nie tylko radosnego świętowania, ale również głębokich tradycji i kulturowych obrzędów, które przekazują ważne wartości narodu chińskiego z pokolenia na pokolenie.

Nowy rok na dwa sposoby: Zestawienie zwyczajów chińskich i zachodnich

W kulturze zachodniej, Nowy Rok jest często okazją do hucznych przyjęć, balów i spektakularnych pokazów fajerwerków o północy. Ludzie świętują zmianę kalendarza w towarzystwie przyjaciół i rodziny, często z kieliszkiem szampana w dłoni. Wiele osób stawia sobie również cele i postanowienia na nadchodzący rok, koncentrując się na nowych możliwościach i wyzwaniach.

Za to Chiński Nowy Rok to okres pełen kolorów, dźwięków i symboliki. Uroczystości rozpoczynają się od huku fajerwerków, który ma odstraszyć zło, a ulice wypełniają tańce i parady mitycznych stworzeń. Rodziny składają sobie życzenia, wymieniają czerwone koperty z pieniędzmi, a stoły uginają się od tradycyjnych potraw. Ponadto, po głównych uroczystościach, trwają kolejne dni obchodów, takie jak huczne i widowiskowe Święto Latarni.

Chińskie i zachodnie obchody nowego roku są świętowane równie hucznie. Obie kultury rozpoczynają uroczystości od huku fajerwerków i mają swoje unikalne i barwne tradycje, które parują ze sobą zarówno tradycje jak i współczesność. Istnieją jednak dwie różnice, Chińczycy świętują dłużej, oraz bardziej rodzinnie niż Europejczycy. Również warto zauważyć, że chińska forma świętowania bliższa jest bardziej rytuałom towarzyszącym świętom Bożego Narodzenia, niż Nowego Roku.

Od jednej nocy do kilku tygodni: Różnice w długości obchodów noworocznych tradycji w Europie i Chinach

W przeciwieństwie do tego krótkotrwałego, lecz intensywnego świętowania w Europie, chińskie obchody Chińskiego Nowego Roku rozciągają się na wiele dni. Tradycyjne uroczystości obejmują kilka dni przed samym Nowym Rokiem i trwają przez kolejne tygodnie. Taki długi okres celebracji to szansa dla rodzin, by skupić się na jedności, tradycji i radosnym świętowaniu. Rytuały obejmujące składanie życzeń, przygotowywanie specjalnych potraw, a także udział w tradycyjnych paradach powodują, że cała produkcja i handel w rejonie Azji zatrzymuje się na czas trwania obrządków.

Chinese New Year

Chińska gospodarka na święta: Wpływ obrzędów chińskiego nowego roku na handel i przemysł

Początek roku w kalendarzu księżycowym oznacza wiele utrudnień, oto lista najważniejszych z nich:
● Mocno ograniczony, bądź utrudniony kontakt z chińskimi kontrahentami. Niemalże wszyscy spędzają czas świąt w rodzinnym gronie, jest to czas odpoczynku od pracy.

● Aby import z Chin przebiegał płynnie, warto z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem zaplanować łańcuch dostaw i zamówić towary, aby uniknąć zamieszania przed Chińskim Nowym Rokiem.

● Przez kilka tygodni po nowym roku zdarzają się problemy z dostawcami surowców, co może rzutować na czas i jakość produkcji.

● Koszty importu z Chin we wszystkich frachtach w okresie świątecznym są znacznie wyższe niż normalnie.

Importerzy w tym okresie powinni pamiętać o tych utrudnieniach, aby utrzymać płynność dostaw i w miarę bezproblemowy zbyt towarów na rynku zachodnim w pierwszym półroczu nowego roku kalendarzowego.

Real Logistics - realny partner w imporcie z Chin

Zaufaj ekspertom z Real Logistics, którzy posiadają niezbędne doświadczenie w obszarze importu z Chin. Oferujemy wynajem i sprzedaż kontenerów oraz kompleksową obsługę importową. Bezpiecznie przeprowadzimy Twoje przedsięwzięcie od początku do końca. Każdy klient jest dla nas wyjątkowy. Real Logistics dostosuje swoje usługi do Twoich indywidualnych potrzeb, gwarantując maksymalną satysfakcję. Dzięki sprawnym procesom logistycznym, skrócimy czas dostawy, zminimalizujemy koszty i zapewnimy płynny przepływ towarów od fabryki w Chinach do Twojego magazynu. W Real Logistics cenimy sobie transparentność. Będziesz na bieżąco informowany o statusie importu, co umożliwi Ci skoncentrowanie się na rozwoju swojego biznesu.

Zainwestuj w sukces swojego importu z Chin dzięki Real Logistics! Skontaktuj się z nami już dziś i doświadcz realnej różnicy w logistyce importowej.

Chiński Nowy Rok
Share this post