09.11.2018

Czas rozwiązań logistycznych

Czas w branży takiej jak logistyka jest bardzo istotny. Rozwiązanie logistyczne jest zatem kompromisem między czasem, jakim dysponujemy oraz środkami, jakie możemy przeznaczyć na dany serwis.

Oczywistym jest to, że firmy zamawiające przewóz, chciałyby zrealizować go jak najtaniej i jak najszybciej. Przeważnie jednak im szybsza opcja dostawy, tym ceny są wyższe. Dlatego ważne jest poznanie własnych priorytetów i dobór takiego rozwiązania, aby efekt końcowy jakiego oczekujemy my sami oraz nasi kontrahenci był zadowalający.
Transport drogowy w zależności od odległości i charakteru/typu trasy przeważnie odbywa się z dnia na dzień. Jest to bardzo popularne rozwiązanie na kierunkach zarówno międzynarodowych jak i krajowych. Mamy tutaj do wyboru transporty dedykowane (gdzie cała przestrzeń ładunkowa wybranego pojazdu jest do naszej dyspozycji) lub transport w doładunku (gdzie masz ładunek podróżuje z innymi). Transport dedykowany odbywa się bezpośrednio z punktu A do punktu B, natomiast opcja doładunkowa ma na swojej trasie jeszcze inne miejsca rozładunku.
Transport morski pozwala na przewożenie bardzo dużych wolumenów w kontenerach. Ten rodzaj serwisu trwa zdecydowanie dłużej, jednak jest to rekompensowane niższą ceną niż w przypadku transportu lotniczego.
Transport lotniczy wybierany jest niewątpliwie z uwagi na krótki czas, w jakim przesyłki docierają do finalnego odbiorcy. To szczególnie istotne, gdy ładunek jest ważny lub kosztowny. Bardzo często okazuje się też, że jest to jedyne rozwiązanie gdy kraj docelowy nie ma dostępu do morza lub, gdy drogowo czas dostawy jest zbyt długi.
Na niektórych kierunkach wraca do łask transport kolejowy, który jest krótszy niż morski oraz tańszy niż lotniczy. Świetnym przykładem rozwijającej się spedycji kolejowej jest tzw. Nowy Jedwabny Szlak na trasie Chiny-Europa

 

 

Autor: Dawid Frala

Share this post