###pl PAGE:blog BUL:dokumenty-potrzebne-do-odprawy-celnej Dokumenty potrzebne do odprawy celnej
26.10.2018

Dokumenty potrzebne do odprawy celnej

By wprowadzić towar do obrotu w Unii Europejskiej lub też by móc wywieźć towar poza Unię Europejską konieczne jest dokonanie na nim odprawy celnej.
Jaka jest niezbędna dokumentacja, by móc odprawić towar celnie?

Zarówno przy odprawie importowej, jak i eksportowej, do zgłoszenia celnego potrzebne są następujące dokumenty:

- list przewozowy (drogowy, morski, lotniczy, kolejowy), poświadczający międzynarodowy przewóz towarów, zawierający:
• dane załadowcy i odbiorcy
• miejsce pochodzenia i przeznaczenia (graniczne terminale lotnicze, morskie, kolejowe)
• nazwy i opisy towarów
• sumaryczną ilość i wagę towarów

- faktura handlowa (ostateczna, nie proforma), jako dowód dokonania transakcji, zawierająca poniższe informacje:
• pełne dane rejestrowe sprzedającego i kupującego
• datę sprzedaży
• nazwy i opisy towarów
• wartości towarów
• walutę
• kraj pochodzenia towaru
• warunki INCOTERMS

- tzw. packing list, czyli lista towarów znajdujących się w przesyłce, wraz z przypisanymi do nich wagami netto oraz brutto, a także ilością opakowań dla każdego z towarów.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że faktura handlowa oraz packing list muszą być ze sobą zgodne. Lista towarów z jednego dokumentu musi być taka sama, jak lista towarów na drugim.

Istotny jest również szczegółowy podział towarów, w celu odpowiedniego przyporządkowania ich do właściwych kategorii celnych. Dla przykładu:
 Telewizory i dekodery nie mogą być umieszczone na fakturze razem pod pozycją „sprzęt RTV”. Są to zupełnie inne towary należące do innych kategorii. Konieczne jest zapisanie ich osobno, wraz z adekwatnymi wartościami, ilościami i wagami.
 Głośniki o mocy 15 watów i 150 watów mogą należeć do innych podkategorii z innymi stawkami cła. Wskazane jest ich rozpisanie na osobne modele na dokumentach handlowych.

W przypadku odpraw importowych, liczba dokumentacji potrzebnej do dopuszczenia towaru do obrotu w UE może być większa, w zależności od specyfiki towaru oraz kraju pochodzenia. Przede wszystkim importer przed zakupem towaru powinien zweryfikować, czy na import danego towaru nie są nałożone obostrzenia, w postaci zakazu lub ograniczenia przywozu, cła antydumpingowego, etc.

Przy odprawie importowej konkretnych grup towarów konieczne jest przedłożenie dodatkowych certyfikatów. Są to dla przykładu:
certyfikat CE (m.in. dla elektroniki, zabawek, artykułów budowlanych, artykułów elektronicznych), wystawiany w kraju pochodzenia;
świadectwo zdrowia lub weterynaryjne (głównie dla artykułów żywnościowych), wystawiane w kraju pochodzenia; niejednokrotnie jednak konieczna jest dodatkowa kontrola SANEPIDu przy przywozie;
pozwolenia na import (np. dla stali z Chin), wystawianego przez stosowną instytucję w Polsce.
Przy imporcie towarów z krajów, z którymi Unia Europejska podpisała umowy handlowe (np. Turcja, Kanada, Izrael, Egipt) jest możliwość zastosowania preferencyjnej (obniżonej lub zerowej) stawki celnej dla konkretnej grupy towarów. Konieczne jest do tego przedłożenie do odprawy oryginału świadectwa pochodzenia, poświadczającego preferencję celną.

 

Autor: Bartosz Kaczmarczyk

 

Przeczytaj też:

Odprawy celne

Dokumenty potrzebne do odprawy celnej

Importuj i zapłać VAT później

Share this post