###pl PAGE:blog BUL:drony-czyli-swiatowy-potencjal-rynku-logistycznego Drony, czyli światowy potencjał rynku logistycznego
24.09.2018

Drony, czyli światowy potencjał rynku logistycznego

Bezzałogowe systemy latające, inaczej drony już wywołały ogromne zamieszanie na rynku międzynarodowym. Ich kluczowe, wojskowe zastosowanie staje się co raz mniej popularne i zostaje wyparte przez drony wykorzystywane do celów cywilnych. W dziedzinie fotografii, jako pomoc medyczna, ale i pomoc w dostarczaniu przesyłek.

Drony to niezaprzeczalny potencjał, który w przeciągu 10 lat przyniesie niesamowite korzyści na rynku biznesowym. Już mówi się o miliardach dolarów w sektorze transportu, rolnictwa oraz infrastruktury jakie przyniesie za sobą wykorzystanie statków powietrznych. Ale czy drony mają szanse na zastąpienie kurierów? W Polsce już zostały wszczęte prace nad powietrznym systemem kurierskim z punktami odbioru i dostawy, który początkowo ma mieć zastosowanie w parkach logistycznych i pomagać w przemieszczaniu towarów lekkich z jednego bloku na drugi. Wraz z ulepszeniem dronów, mogą one zabierać paczki kilogramowe, półtora, aż w końcu ośmiokilogramowe. Trwają pracę nad dostarczeniem lekkich przesyłek pod wskazany adres w ciągu trzydziestu minut, doskonalony jest również proces dostarczania pizzy, prowadzone są testy na Parcelcopterach, dronach trzeciej generacji oraz sposobach ich nawigacji. Ciekawym rozwiązaniem jest również dron „naziemny”, który jest alternatywą między samochodem dostawczym, a latającym dronem. Może on transportować małe ilości przesyłek minimalizując koszty dodatkowe, tj. kierowca, czy zużycie paliwa, nie dorówna on jednak mobilności małego statku powietrznego.

Jak potencjały dronów są ogromne i wydawać by się mogło, że zwiastują ogromny skok technologiczny, tak regulacje prawne jeszcze niesprecyzowane niosą za sobą wiele ograniczeń. Zniesiono swobodę korzystania z dronów oraz nałożono na właścicieli stu procentową odpowiedzialność za poniesione szkody, zarówno materialne, jak i w kwestii ochrony danych osobowych. I o tym, czy za dziesięć lat nad swoimi głowami będziemy widzieć drony z paczkami, właśnie regulacje prawne będą sądzić.

 

Autor: Magda Smoczyńska

Share this post