###pl PAGE:blog BUL:francja-kolejnym-panstwem-z-placa-minimalna Francja kolejnym państwem z płacą minimalną
04.06.2016

Francja kolejnym państwem z płacą minimalną

Prawdopodobnie 1 lipca będzie datą, która stanie się początkiem kolejnego złego okresu dla Polskich firm transportowych.

Kolejny kraj po Niemczech wprowadza stawkę minimalną za godzinowe wynagrodzenie dla kierowców. Jak donosi organizacja EVO transport kabotażowy jak i transport do lub z Francji będzie wiązał się z wypłacaniem godzinowej stawki minimalnej obowiązującej na danym terenie w kwocie 9,67 euro za godzinę.
Biorąc pod uwagę stawki w imporcie dla firm transportowych które często są na granicy opłacalności, możemy wywnioskować, ze będzie to bardzo trudny okres dla polskich przewoźników. Dodatkowo często wyjazd z terenu Francji jest bardzo kłopotliwy. W takich sytuacjach kierowcy przerzucani są z ładunkami do Niemiec gdzie następnie przewoźnicy starają się znaleźć ładunek powrotny do Polski. Jak widać w takim przypadku i na ternie Francji i na ternie Niemiec będzie obowiązywać wysoka stawka za każdą przepracowaną godzinę przez kierowcę zagranicznego.
Jak donoszą organizacje ściśle związane z transportem we Francji dokumentacja będzie musiała być przechowywana przez firmy transportowe do 1,5 roku a zagraniczne firmy będą musiały dysponować swoim przedstawicielem na terenie kraju.
Polskie firmy transportowe wykonujące transporty na teren Francji będą miały nie lada kłopot, który związany będzie z większymi kosztami oraz rozliczaniem się z nowych przepisów. Jak będzie wyglądał koszt eksportu na teren Francji, który już w tym momencie z racji braku powrotów jest dość duży? Czy Polscy przewoźnicy dalej będą tak chętnie wykonywać transporty do Francji? Czy z racji francuskiej stawki minimalnej ucierpi Polski transport drogowy do Hiszpanii i Portugali? Czy Polskie firmy transportowe poradzą sobie z kolejną próbą zmniejszenia ich udziału w całości transport drogowego?
Nasuwa się wiele pytań na których, odpowiedź będziemy musieli jeszcze trochę poczekać, ponieważ wpływ nowych przepisów nie musi być jak jednoznaczny i oczywisty biorąc pod uwagę elastyczność Polskich przedsiębiorców.

Aut.: Michał Tyrawa

Francja kolejnym państwem z płacą minimalną
Share this post