29.01.2019

Importuj i zapłać Vat później

Odroczenie podatku Vat może mieć istotny wpływ na płynność finansową firmy. Istnieją dwa sposoby, by importować towary i zapłacić należności z tytułu podatku Vat później. Płatność można odroczyć nawet o trzy miesiące!

Vat to spory koszt dla każdej firmy. Dlatego rośnie zainteresowanie rozwiązaniami umożliwiającymi odroczenie płatności tego podatku. Jest to szczególnie istotne dla firm handlowych, które mogą dzięki temu pokryć koszt Vatu z częściowo już sprzedanego towaru, który sprowadzono z zagranicy.

Sposób 1

Pierwszy sposób to import przez niemieckie porty. W tym przypadku przoduje Hamburg, przez który przechodzi spora ilość polskich ładunków. Pomimo tego, że transport drogowy z Hamburga do Polski wiąże się w wyższymi stawkami aniżeli dowóz bezpośrednio z polskich portów – możliwość późniejszego opłacenia należności podatkowych sprawia, że opcja ta jest i tak korzystna. Dla wielu przedsiębiorców ma to olbrzymie znaczenie.
Odprawa fiskalna w Niemczech (wspomniany wcześniej Hamburg ale także np. Frankfurt – w przypadku transportu lotniczego) nakłada na nas obowiązek opłacenia należności celnych, jednocześnie zwalniając nas z obowiązku płatności należności z tytułu podatku Vat od razu. Obowiązek taki powstaje dopiero w Polsce – przy kolejnej deklaracji podatkowej.

Sposób 2

Drugim sposobem na odroczenie Vatu jest odprawa celna w Polsce (zgodnie z art. 33a ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług), w przypadku, gdy towary zostaną objęte procedurą uproszczoną, następuje możliwość odroczenia należnego z tytułu importu towarów podatku Vat. Podatnik rozlicza go w deklaracji podatkowej, składanej za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy. Aby móc skorzystać z powyższej opcji – podatnik musi wcześniej dokonać kilku niezbędnych formalności.

W pierwszym kroku musi on poinformować – na miesiąc przed planowanym importem - swój urząd skarbowy oraz naczelnika Urzędu Celno - Skarbowego – o zamiarze rozliczenia na powyższych zasadach. Wnioskujący o tę formę rozliczenia podatnik – nie może także posiadać zaległości w ZUS oraz Urzędzie Skarbowym. Niezbędne jest w tym przypadku okazanie zaświadczenia o niezaleganiu.
Co istotne nie każda agencja celna ma możliwość wykonania odprawy w tej procedurze. Dodatkowo - nawet jeśli taka możliwość istnieje – agencja celna może odmówić importerowi świadczenia usług w tej formie – z uwagi , na to że to ona właśnie odpowiada finansowo za owe należności. Wobec tego ważne by podatnik, który chce skorzystać z tej formy odprawy – był podmiotem wiarygodnym finansowo.
Z doświadczeń Real Logistics wynika, że coraz większy odsetek klientów korzysta z możliwości odroczenia Vatu. Specjalizujemy się w imporcie towarów przez Hamburg – i dokonywania na miejscu w mieniu klienta odpraw celnych umożliwiających takie rozliczenie. Od niedawna obserwujemy także coraz większą popularność wśród naszych klientów dokonywania odpraw uproszczonych w Polsce – które również dają taka możliwość.
To do przedsiębiorcy należy oszacowanie, czy przy danej ilości i wartości importowanych towarów – warto pomyśleć o odroczeniu Vat. A jeśli tak – to która z powyższych opcji jest korzystniejsza w jego przypadku. Im większa wartość towaru, tym możliwość ta jest bardziej opłacalna.

Autor: Agnieszka Pewna

Share this post