10.07.2023

Jak wybrać odpowiedniego partnera logistycznego?

Wybór odpowiedniego partnera logistycznego jest kluczowy dla sukcesu biznesu. Dostawca usług logistycznych pełni istotną rolę w efektywnym zarządzaniu łańcuchem dostaw, zapewniając nie tylko transport towarów, ale również szeroki zakres usług i wsparcia. Przed podjęciem decyzji o przekazaniu zarządzania logistyką operatorowi warto wziąć pod uwagę kilka czynników:

Kryteria wyboru dostawców usług logistycznych

Zakres usług logistycznych - logistyka morska, lotnicza i kolejowa

Doświadczenie i eksperckość:

Bardzo ważne przy wyborze operatora logistycznego jest jego doświadczenie i pozycja eksperta w branży. Nim przekażemy obsługę procesów partnerowi, warto sprawdzić, jak długo działa na rynku oraz jakie projekty logistyczne już realizował. Doświadczony dostawca usług będzie posiadał wiedzę i umiejętności potrzebne do skutecznego zarządzania różnymi aspektami logistyki, od transportu i magazynowania po obsługę celno-skarbową.

Zakres usług logistycznych:

Przed podjęciem decyzji warto dokładnie określić, jakie usługi logistyczne są niezbędne dla firmy. Niektórzy operatorzy logistyczni oferują kompleksowe rozwiązania, obejmujące transport, magazynowanie, zarządzanie zapasami i usługi celno-skarbowe. Inni specjalizują się w konkretnych obszarach, takich jak przewóz drogowy, transport morski czy usługi magazynowe. Na rynku są również dostawcy usług specjalizujący się w konkretnych niszach czy nietypowych zleceniach. Wybierając firmę logistyczną, warto upewnić się, że oferowane przez nią usługi są zgodne z naszymi potrzebami i oczekiwaniami.

Jakość obsługi klienta:

Wysoka jakość obsługi klienta jest niezwykle ważna przy wyborze firmy do współpracy. Zwłaszcza w przypadku firmy do obsługi transportu i logistyki. Dobry partner logistyczny powinien być dostępny, elastyczny i odpowiedzialny. Ważne jest, aby był w stanie odpowiedzieć na wszelkie pytania i zapewnić bieżące wsparcie operacyjne. Jakość obsługi klienta można również ocenić na podstawie opinii i referencji od innych klientów, którzy zlecali outsourcing usług logistycznych interesującej nas firmie.

Technologia i innowacje:

W dzisiejszych czasach technologia odgrywa kluczową rolę. Nie inaczej jest w branży logistycznej. Potencjalny partner logistyczny powinien być zaawansowany technologicznie i stosować nowoczesne rozwiązania, takie jak systemy monitorowania ładunków, platformy do zarządzania łańcuchem dostaw czy narzędzia do śledzenia przesyłek. Technologiczne wsparcie pozwoli zoptymalizować procesy logistyczne, zwiększyć efektywność i zapewnić lepszą kontrolę nad przepływem towarów.

Nowoczesna firma spedycyjna real logistics

Bezpieczeństwo:

Bezpieczeństwo naszych ładunków jest niezwykle istotne. Nawet jeśli posiadamy odpowiednie ubezpieczenie, to straty ładunków dla firmy handlowej mogą oznaczać wstrzymanie obsługi procesów ze względu na brak towaru czy komponentów. Usługę zarządzania logistyką powinniśmy przekazać firmie, która posiada odpowiednie zabezpieczenia i procedury zapewniające bezpieczeństwo towarów podczas transportu i magazynowania. Zanim przekażemy transport logistycznej firmie zewnętrznej warto sprawdzić, czy posiada ona certyfikaty i spełnia standardy jakości oraz bezpieczeństwa, takie jak ISO 9001 czy AEO (Authorized Economic Operator). Przy wyborze odpowiedniej firmy logistycznej ważnym jest jej członkostwo w sieciach spedycyjnych, takich jak OLO, Wiffa, Marco Polo Line, JC Trans, WCA, czy AILA.

Opinie klientów i referencje:

Proces wyboru dostawcy to trudny moment, szczególnie z uwagi na mnogość firm oferujących usługi spedycyjno-logistyczne. Przy wyborze firmy transportowej warto sprawdzić opinie innych klientów, którzy korzystali z usług danej firmy. Można poszukać referencji i ocen w internecie lub poprosić o rekomendacje od innych przedsiębiorców działających w branży. Większość firm logistycznych udostępnia w swoim portfolio nazwy firm, z którymi współpracowali. Pozytywne opinie i rekomendacje od zaufanych źródeł są potwierdzeniem jakości usług świadczonych przez partnera biznesowego.

Obecność na rynku i partnerzy:

Przed przekazaniem procesów logistycznych firmy zewnętrznemu partnerowi, koniecznie należy sprawdzić jej obecność na rynku. Wybór operatora logistycznego o ugruntowanej pozycji i długotrwałym doświadczeniu może być mniej ryzykowne niż postawianie na dopiero co otwartą firmę. Przyjrzyjmy się, jakie jest doświadczenie operatora logistycznego, jak długo działa na rynku oraz jakie ma referencje i osiągnięcia. Ponadto, warto dowiedzieć się jak wyglądał rozwój firmy, ilu pracowników zatrudnia, ile ma oddziałów i jakim katalogiem usług dysponuje. Jeśli partner posiada szeroką sieć partnerów i współpracuje z renomowanymi firmami, może to świadczyć o jego solidności i profesjonalizmie. Dodatkowym atutem może być rówież mnogość oferowanych usług logistycznych. Nawet jeśli w tym momencie nie potrzebujemy np. usług magazynowych, to nie jest wykluczone, że w przyszłości rozszerzą się nasze potrzeby i wówczas jeden partner będzie mógł nam zaoferować kompleksową obsługę logistyczną.

Wybór operatora logistycznego - na co uważać?

Podczas wyboru firmy logistycznej istnieją również pewne czerwone flagi, które mogą budzić nasze zaniepokojenie lub wzbudzać naszą czujność. Podstawą dobrej współpracy jest wzajemne zaufanie i przekonanie, że otrzymamy najlepsze usługi logistyczne i będziemy odpowiednio zaopiekowani. Zanim przekażemy pałeczkę zewnętrznej firmie sprawdźmy czy jest solidna i możemy jej powierzyć obsługę zamówień. Co powinno nas zaniepokoić?

  1. Brak odpowiednich certyfikatów i licencji: Partner logistyczny powinien posiadać odpowiednie certyfikaty i licencje, które świadczą o spełnianiu wysokich standardów jakości, bezpieczeństwa i legalności. Brak tych dokumentów może wzbudzać wątpliwości co do profesjonalizmu i wiarygodności firmy logistycznej.
  2. Negatywne opinie i referencje: Przed przekazaniem logistyki zewnętrznej firmie, sprawdź opinie o jej usługach. Nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem, więc jeśli wśród setek opinii znajdzie się kilka negatywnych to nie powinno budzić naszego niepokoju, wręcz przeciwnie. W logistyce często zdarzają się niespodziewane sytuacje, więc bardziej niepokojące mogą być same pozytywne opinie dotyczące operatora logistycznego. Jeśli jednak znajdziesz wiele negatywnych opinii, zarówno online, jak i od innych klientów, to powinniśmy się mocno zaniepokoić. Negatywne opinie mogą sugerować problemy z obsługą klienta, terminowością dostaw, jakością usług lub innymi istotnymi aspektami. Nie warto powierzać obsługi logistycznej firmie, której nie będziemy mogli zaufać.
  3. Brak odpowiedniej infrastruktury i zasobów: Firma logistyczna powinna dysponować odpowiednią infrastrukturą i zasobami, aby skutecznie obsługiwać nasze potrzeby. Brak wystarczających magazynów, floty transportowej lub dostępu do niezbędnych narzędzi i technologii, może wpływać na jakość usług i przepływy towarów. Jest wiele firm oferujących usługi po kosztach, jednak nie zawsze tanio znaczy solidnie. Czasem pierwotne oszczędności mogą przynieść znaczne straty w przyszłości.
  4. Brak elastyczności i adaptacyjności: W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym i geopolitycznym ważne jest, aby potencjalny partner potrafił się adaptować do zmieniających się potrzeb i wymagań. W tak dynamicznym środowisku jak obsługa łańcucha dostaw ważne jest szybkie reagowanie na zmieniające się warunki.
  5. Niedostateczne zabezpieczenia i procedury bezpieczeństwa: Bezpieczeństwo naszych towarów podczas transportu i magazynowania jest niezwykle istotne. Jeśli potencjalny partner nie ma odpowiednich procedur i zabezpieczeń, które zapewnią bezpieczeństwo naszych towarów przed kradzieżą, uszkodzeniami lub innymi incydentami, może to być powodem do zaniepokojenia.

Wybór odpowiedniego partnera logistycznego to strategiczna decyzja, która wymaga dokładnej analizy. Przekazanie obsługi procesów powinno być poprzedzone dokładnym reaserchem i sprawdzeniem opinii innych klientów, czasu na rynku i współpracy z partnerami. Niezależnie od tego, czy potrzebujemy transportu, usług magazynowych czy obsługi celno-skarbowej, ważne jest znalezienie partnera logistycznego, któremu zaufamy. Kryteria wyboru mogą być różne, ale podstawy to doświadczenie, wysoka jakość usług, wykorzystanie nowoczesnej technologii i zapewnienie bezpieczeństwa naszych towarów. Przy odpowiednim partnerze logistycznym nasza firma będzie miała solidne wsparcie w zarządzaniu łańcuchem dostaw i osiągnięciu sukcesu na rynku.

Jak wybrać dostawcę usług logistycznych?

Jak wybrać odpowiedniego partnera logistycznego? Real Logistics
Share this post