###pl PAGE:blog BUL:jak-zapakowac-towar-neutralny-do-wysylki-lotniczej Jak zapakować towar neutralny do wysyłki lotniczej? 
26.04.2023

Jak zapakować towar neutralny do wysyłki lotniczej? 

Przewóz towarów drogą lotniczą to jedna z najszybszych, choć też najdroższych form transportu. Mimo że jej koszt bywa nawet kilkukrotnie wyższy od transportu morskiego czy kolejowego, to warto się na nią zdecydować kiedy zależy nam na czasie.

Wysyłka paczek Wydaje się, że pakowanie paczki to nic trudnego, ale od tego zależy bezpieczeństwo ładunku. Jeśli przesyłka przyjdzie uszkodzona to na nic nam szybki czas dostawy, skoro zamówiony towar będzie nie do użycia. Zdarza się również, że przewoźnik odmawia przyjęcia źle spakowanego ładunku na pokład.

Do wyboru mamy kilka możliwości, a wszystko zależy od zawartości paczki lotniczej, wymagań przewoźnika oraz standardowych zasad wyznaczanych przez międzynarodowy transport lotniczy. Na wszystkie pytania powinien nam odpowiedzieć spedytor lub przewoźnik.  

Jeśli korzystamy z usług firmy spedycyjnej, to ona powinna nam udzielić wszelkich informacji na temat tego jak zapakować przesyłkę do transportu lotniczego.  

Decydując się na samodzielne nadanie paczki lotniczej, warto skontaktować się z przewoźnikiem przed pakowaniem ładunku. Każda linia, która oferuje transport przesyłek, może mieć specyficzne wymagania dotyczące rodzaju materiałów zabezpieczających, sposobu pakowania i innych szczegółów technicznych, które należy uwzględnić podczas pakowania ładunku.    

Do najpopularniejszych form pakowania paczek lotniczych należą: 

Opakowania kartonowe

Przesyłki na palecie 

Transport w drewnianej skrzyni 

Transport w kontenerze lotniczym 

 

Jak wysłać paczkę lotniczą w pudełku kartonowym? 

 

 • Wybierz odpowiedni karton   

Przed rozpoczęciem pakowania należy wybrać odpowiednie pudełko kartonowe. Powinno być ono wystarczająco wytrzymałe, żeby zawartość nie uległa zniszczeniu w transporcie towarów. Zalecane pudełko to takie o podwójnych ściankach, które jest w stanie wytrzymać duże obciążenia. Warto też pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu kartonu, np. stretchem lub taśmą spinającą.

 • Zabezpiecz zawartość przesyłki  

Po wybraniu kartonu ważne jest odpowiednie zabezpieczenie zawartości przesyłki. W przypadku transportu lotniczego. Przydają się w tym materiały chroniące przed wstrząsami mechanicznymi, takie jak gąbka, pianka poliuretanowa, folia bąbelkowa, papier kraft lub styropian. Ważne jest, aby zapakować zawartość przesyłki na tyle mocno, żeby się nie przemieszczała w transporcie.

 • Pakuj każdy przedmiot osobno   

Jeśli w przesyłce znajdują się różne przedmioty, warto je zapakować osobno, żeby się nie uszkodziły. Drobne elementy można spakować w specjalne torby lub pojemniki, owinąć stretchem lub folią bąbelkową, a następnie włożyć do głównego kartonu. Szczególną uwagę powinno się zwrócić na opakowanie ostrych przedmiotów, żeby nie uszkodziły innych elementów w paczce. 

 • Zabezpiecz przesyłkę przed wilgocią   

W transporcie lotniczym przesyłka może być narażona na wilgoć. Warto na wszelki wypadek owinąć karton folią stretch lub folią bąbelkową, żeby uniknąć zniszczenia lub zawilgocenia przesyłki. 

Jak przygotować przesyłki lotnicze paletowe?  

Potrzebujesz wysłać większy ładunek lub partię towarów w kilku kartonach? Warto wykorzystać do tego paletę. Pakowanie przesyłek paletowych może się wydawać skomplikowane, ale w rzeczywistości nie jest to trudne. Trzeba jednak pamiętać o zabezpieczeniu odpowiednio każdego kartonu według poprzedniego podpunktu: " Wysyłka lotnicza paczek w opakowaniach kartonowych

Jak odpowiednio spakować przesyłkę na palecie do transportu lotniczego?  

 • Wybierz odpowiednią paletę   

Paleta o odpowiednich wymiarach i nośności dla Twojego ładunku to podstawa. Przesyłka musi być umieszczona centralnie na palecie i nie powinna wychodzić poza jej granice. Jeśli paleta jest drewniana, należy sprawdzić wymogi Międzynarodowego Standardu Ochrony Fitosanitarnej nr 15 (ISPM-15) dotyczące dezynsekcji drewna w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się szkodliwych organizmów. Część krajów wymaga fumigacji palet wykonanych z drewna. Standardowe wymiary palety lotniczej to zazwyczaj 120 cm x 80 cm (EURO) lub 125 cm x 105 cm (USA), ale mogą być również stosowane inne rozmiary w zależności od wymagań przewoźnika.  

Kluczowa jest również wysokość paczki, która musi się zmieścić do luku bagażowego. Przed przygotowaniem większej przesyłki lotniczej koniecznie należy sprawdzić jaka jest możliwa maksymalna wysokość paczki, u danego przewoźnika lub linii lotniczej. Standardowa wysokość luku bagażowego lotów rejsowych europejskich to ok. 70 cm, a kontynentalnych to ok. 160 cm.  

 • Zabezpiecz ładunek za pomocą taśmy spinającej lub folii stretch  

Bardzo ważne jest zabezpieczenie ładunku na palecie, aby zapobiec przesuwaniu się ładunku w transporcie. Przydają nam się do tego taśmy spinające lub folia stretch. Taśma powinna być mocno napięta i umieszczona wokół ładunku. Następnie warto jeszcze raz zwrócić uwagę na sposób ułożenia ładunku na palecie, aby upewnić się, że podczas zabezpieczania taśmą lub folią nie doszło do przesunięcia paczki. 

Wysyłka w drewnianej skrzyni:   

W zależności od rodzaju i kształtu ładunku, różne metody zabezpieczenia mogą być bardziej lub mniej odpowiednie. Jedną z możliwych metod jest zabezpieczenie ładunku w skrzyni.   

 • Wybierz odpowiednią skrzynię

ISPM-15: Drewniane opakowania używane do przesyłek lotniczych muszą spełniać wymogi Międzynarodowego Standardu Ochrony Fitosanitarnej nr 15 (ISPM-15). Standard ten określa wymagania dotyczące dezynsekcji drewnianych opakowań w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się szkodliwych organizmów w handlu międzynarodowym. Jeśli używasz litego drewna, pamiętaj o fumigacji. Skrzynia powinna być solidna, dobrze zbudowana i odpowiednio wymiarowana, aby pomieścić ładunek. Upewnij się również, że skrzynia jest zabezpieczona przed uszkodzeniami, takimi jak wgniecenia, rozerwania czy wilgoć, która mogłaby wpłynąć na stan ładunku.  

 • Przygotowanie ładunku   

Zabezpieczenie przesyłki lotniczej jest kluczowe. Ładunek trzeba unieruchomić w skrzyni, aby zapobiec przemieszczaniu się towarów w trakcie transportu. Wykorzystaj taśmy mocujące, plomby, osłony narożnikowe, podkładki antypoślizgowe lub inne środki, które pomogą w stabilizacji i zabezpieczeniu ładunku.  

Wysyłka w kontenerze lotniczym:  

Wysyłka kontenerowa to jedna z najpopularniejszych form transportu ładunków drogą morską, ale od pewnego czasu zaczyna się pojawiać również w transporcie lotniczym. Lotnicze kontenery są zbudowane zazwyczaj z aluminium i charakteryzują się dużo większą różnorodnością w rozmiarach i kształtach niż kontenery morskie. Wyróżniamy kontenery lotnicze chłodzone, otwierane z boku, hermetyczne lub wentylowane.  

Wysyłka ładunku w kontenerze lotniczym jeszcze nie jest powszechna i wykorzystuje się ją zazwyczaj w transporcie specyficznych przesyłek lub bardzo wrażliwych towarów. Taki kontener można wypożyczyć u niektórych przewoźników lotniczych, dlatego jeśli interesuje nas taka forma wysyłki to najlepiej kontaktować się bezpośrednio z przewoźnikiem lub spedytorem.  

O czym jeszcze pamiętać przy pakowaniu przesyłek lotniczych?  

 • Każdy ładunek powinien być odpowiednio oznaczony. To ważne nie tylko dlatego, że pozwala zidentyfikować zagubiony ładunek, ale też dostarcza wielu informacji pracownikom linii lotniczych na temat zawartości paczki. Dzięki nalepce "fragile", obsługa wie, że musi szczególnie ostrożnie obchodzić się z ładunkiem, a naklejka “do not stack” informuje o tym, że towar jest niepiętrowalny i nie powinno się na nim nic kłaść. Oznacz ładunek zgodnie z wymaganiami przewoźnika lotniczego oraz przepisami międzynarodowymi. Umieść etykiety z nazwiskiem odbiorcy, adresem dostawy, numerem przesyłki, kodami kreskowymi lub innymi niezbędnymi informacjami na zewnętrznej stronie paczki, aby ułatwić jej identyfikację i obsługę.  
 • Istotne jest również zważenie naszego towaru przed pakowaniem. Do odprawy celnej potrzebujemy wpisać wagę netto ładunku, a po pakowaniu może się ona znacząco zmienić przez opakowanie i wypełniacze.  
 • Transport paczki lotniczej zawierającej materiały niebezpieczne różni się od wysyłki towarów neutralnych . Sprawdź wymagania przed wysyłką towarów niebezpiecznych.
 • Pamiętaj o sprawdzeniu wymagań odnośnie wymiarów ładunku. Maksymalna wysokość paczki często jest warunkowana przez wysokość luku bagażowego, dlatego należy się upewnić, że nasz ładunek mieści się w normie.

 

W czym spakować przesyłkę do wysyłki lotniczej?
Share this post