###pl PAGE:blog BUL:kolejny-rekordowy-rok-w-polskich-portach Kolejny rekordowy rok w polskich portach
14.05.2019

Kolejny rekordowy rok w polskich portach

W 2018 roku mogliśmy zaobserwować kolejny raz zwiększenie przeładunków kontenerów w polskich portach. Trend ten utrzymuje się już od kilku lat. W 2018 roku zanotowaliśmy zwiększenie o 17% co daje przeładunek powyżej 200 tys TEU. Co nie zaskakuje w obsłudze kontenerów wygrywa Gdańsk, zaraz po nim jest Gdynia a na ostatnim miejscu uplasował się Szczecin z gorszym wynikiem niż w 2017 roku. Poniżej zestawienie ilości przeładowanych kontenerów za rok 2018 (w tys. TEU):

Gdańsk: 1948,974
Gdynia: 803,871
Szczecin: 81,451


Skupiając się na największym w Polsce terminalu DCT, w II połowie roku nastąpiło zahamowanie dynamiki wzrostu względem poprzedniego roku. Jednak w ogólnym zestawieniu DCT obsłużył prawie 2 mln TEU, to i tak więcej niż w poprzednim roku. Wpływ na dobry wynik miał z pewnością nowy serwis porozumienia Ocean Alliance z Dalekiego Wschodu.
Gdynia ma również za sobą dobre wyniki lecz tutaj również II połowa roku okazała się słabsza porównując ją do 2017.
Szczecin zalicza spadek obrotów kontenerowych rok do roku, lecz biorca pod uwagę pozostałe rodzaje ładunków liczba przeładunków i tak się zwiększyła.

Rok 2019 zapowiada się lepiej niż poprzedni. Biorąc pod uwagę duże inwestycje w Gdyni, gdzie trwa modernizacja portu o wartości 1,25 mld PLN oraz rozbudowę w Gdańsku nabrzeża oliwskiego możemy oczekiwać kolejnego rekordu.

Autor: Michał Trzciński

Przeczytaj też:

Powstanie port zewnętrzny w Gdyni

Ruszył przetarg na budowę terminalu w Świnoujściu

Share this post