31.01.2019

Listopadowe targi China International Import Exposition (CIIE) w Szanghaju okiem Real Logistics

W dniach 05-10 listopada 2018 odbyły się w Szanghaju największe w historii Chin targi importowe – China International Import Expo, Shanghai 2018.

O randze wydarzenia, które odbyło się pod hasłem „NEW AERA, SHARED FUTURE” świadczy fakt, że odbyło się ono pod patronatem samego prezydenta Chin - Xi Jinping’a. Jest ono uważane za przełomowe wydarzenie w gospodarczych dziejach świata z uwagi na zapowiadaną zmianę relacji w kontaktach gospodarczych pomiędzy Chinami a resztą świata. Chiny, które do tej pory były postrzegane jako fabryka świata, chce otworzyć się na produkty i usługi z zewnątrz stając się największym konsumentem. Z uwagi na zaangażowanie naszej firmy w procesy transportowo-logistyczne pomiędzy naszymi klientami a ich z partnerami z Chin, w tak istotnym wydarzeniu nie mogło zabraknąć firmy REAL LOGISTICS, która zaprezentowała swoje możliwości na własnym stoisku w hali dedykowanej dla dostarczycieli usług.
Targi odbyły się w Narodowym Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym w Szanghaju (National Exhibition and Convention Center), znajdującym się w dzielnicy Qingpu. Ten przypominający kształtem czterolistną koniczynę nowoczesny zespół budynków o powierzchni 1,470,000 metrów kwadratowych w tym powierzchni wystawienniczej wynoszącej 500,000 metrów kwadratowych został oddany do użytku w 2015 roku.

Wystawcy reprezentowali następujące branże: usługi, motoryzacja, nowe technologie, dobra konsumpcyjne, sprzęt medyczny i produkty farmaceutyczne oraz żywność i artykuły rolnicze. Dodatkowo, w dwóch halach znajdowały się pawilony narodowe prezentujące osiągnięcia gospodarcze i kulturalne poszczególnych Państw. Według organizatorów CIIE, w targach wzięło udział ponad 3600 przedsiębiorstw ze 172 Państw, a liczba odwiedzających przekroczyła milion osób.

Targi były znakomitą okazją dla zagranicznych przedsiębiorstw aby przedstawić swoje produkty szerokiej rzeszy chińskich klientów a ponadto nawiązać kontakty handlowe także z podmiotami z innych Państw. Chiny natomiast wyraźnie zamanifestowały światu otwarcie swojego rynku dla produktów importowych. Chociaż szacuje się, że wartość podpisanych podczas targów kontraktów handlowych wyniosła prawie 58 miliardów dolarów, zmniejszenie różnicy w bilansie handlowym pomiędzy Chinami a resztą świata jest procesem długofalowym i w dużej mierze uzależnionym od relacji politycznych.

Autor: Andrzej Ignatowicz

Share this post