###pl PAGE:blog BUL:niemcy-zaostrzaja-przepisy-dla-kierowcow Niemcy zaostrzają przepisy dla kierowców
15.04.2020

Niemcy zaostrzają przepisy dla kierowców

Już od dwóch lat trwa w Niemczech dyskusja na temat zakazu używania CB radia. Nowe przepisy wejdą w życie już latem.

Nowe regulacje dotyczące użytkowania CB radia na terenie Niemiec mają wejść w życie od 1 Lipca 2020. Dokładnie będą dotyczyć zakazu trzymania CB radia w ręku. Tym samym CB radio dołącza do urządzeń multimedialnych takich jak telefony czy smartfony, co do których podobny zakaz już obowiązuje. Z CB radia będzie można korzystać tylko za pomocą zestawu głośnomówiącego.

W tradycyjny sposób korzystać z CB radia będą mogli jedynie kierowcy stojący na parkingu z wyłączonym silnikiem. Niezastosowanie się do zakazu może prowadzić do otrzymania mandatu karnego w wysokości 200 EURO. Spowodowanie kolizji przez kierowcę trzymającego w ręku urządzenie, będzie skutkowało utratą jego prawa jazdy.

Powszechnie wiadomo, że spora część kierowców zawodowych, korzysta z CB radia do komunikacji z innymi kierowcami, na przykład w celu sprawdzenia przepustowości danej trasy. Nowe przepisy właśnie dla kierowców zawodowych mogą być sporym utrudnieniem. Szczególnie dla tych zajmujących się transportem ładunków ponadgabarytowych, gdzie kontakt kierowców z pilotami przebiega głównie za pośrednictwem CB radia z racji, że jest to rozwiązanie najprostsze, najwygodniejsze oraz stosunkowo tanie.

Warto na te trudności przygotować się już dziś i poszukać rozwiązań, które pomogą kierowcom dopasować się do nowych przepisów.

Autor: Konrad Przybysławski

Share this post