08.08.2023

Nowe połączenia kolejowe między Polską a Europą

W świetle coraz bardziej zrównoważonego i globalizowanego świata, transport kolejowy staje się kluczowym narzędziem w łączeniu różnych krajów i regionów. Dwa nowe bezpośrednie połączenia kolejowe, uruchomione między Polską a Hiszpanią oraz Polską a Włochami, mają znaczący wpływ na rozwój transportu intermodalnego, ekologii, a także na geopolityczną sytuację w regionie.

Rozwój sieci połączeń kolejowych

Transfennica Logistics uruchomiła bezpośredni pociąg między terminalem Schavemaker w Kątach Wrocławskich a Mouguerre w południowej Francji. Szybkie połączenie z południem Francji jest o tyle ważne, że umożliwia lepsze połączenie intermodalne z Hiszpanią, która z uwagi na inny rozstaw torów niż reszta Europy ma problem z międzynarodowymi dostawami koleją. Trasa ta będzie obsługiwana trzy razy w tygodniu.

Z drugiej strony, PCC Intermodal uruchomiło regularne pociągi między Terminalem PCC w Gliwicach a Terminalem Interporto w Padwie we Włoszech. Regularne połączenia kolejowe z tym regionem zwiększą możliwość dostaw na południe Europy oraz będzie umożliwiało transport towarów dalej na południe, np. drogą morską.

kolejowe polaczenie polski z wlochami

Geopolityczne konsekwencje rozwoju sieci kolejowej

Wprowadzenie nowych połączeń kolejowych ma znaczny wpływ na geopolityczną sytuację w regionie. W wyniku rosnącego zainteresowania transportem intermodalnym, te nowe trasy umacniają pozycję Polski jako kluczowego węzła logistycznego w Europie Środkowej.

Po napaści Rosji na Ukrainę, PCC Intermodal zawiesiło międzynarodowe połączenia przez Rosję, zastępując je regularnymi pociągami łączącymi Polskę z siedmioma terminalami na Ukrainie. Ta zmiana trasy pokazuje, jak istotne jest zdywersyfikowanie opcji przewozu towarów w obliczu napiętej sytuacji geopolitycznej.

Zrównoważone korzyści dla środowiska

Oprócz korzyści geopolitycznych, nowe połączenia kolejowe przynoszą również korzyści ekologiczne. Transport kolejowy jest jednym z najbardziej efektywnych energetycznie środków transportu, emitując znacznie mniej CO2 na jednostkę przewożonego towaru w porównaniu z transportem drogowym.

Transfennica Logistics podkreśla, że uruchomienie nowej trasy to krok w kierunku ich celu redukcji emisji CO2, jednocześnie gwarantując wysokiej jakości połączenia intermodalne.

Techniczne aspekty nowych połączeń

Nowe międzynarodowe połączenia zostały starannie zaprojektowane, aby spełniać różnorodne potrzeby przewoźników. Pociągi składają się z około dwudziestu wagonów o różnych długościach platform (60 ft, 80 ft, 90 ft), co pozwala na elastyczne dostosowanie do różnorodnych ładunków. Regularne połączenia kolejowe to okazja do zwiększenia roli połączeń intermodalnych, w których kluczową rolę odgrywają usługi kolejowe.

Dostępność nowych połączeń kolejowych to też okazja do ugruntowania pozycji Polski oraz całego regionu jako ważnego węzła logistycznego. Oferta przewoźników kolejowych jest coraz bogatsza. Transporty kursują regularnie, dostępne są szybkie połączenia kolejowe. Na wielu trasach międzynarodowych kursują bezpośrednie pociągi. Poprzez zwiększanie możliwości transportu intermodalnego, redukcję emisji CO2 i dostosowanie do zmieniającej się sytuacji geopolitycznej, te nowe połączenia stanowią istotny krok w kierunku bardziej zintegrowanej i zrównoważonej przyszłości transportu w Europie.

nowe połączenia kolejowe polski z europa poludniową
Share this post