###pl PAGE:blog BUL:pociag-z-chin-do-polski-nowy-jedwabny-szlak-koleja Pociąg z Chin do Polski: Nowy Jedwabny Szlak koleją
08.09.2023

Pociąg z Chin do Polski: Nowy Jedwabny Szlak koleją

Transport kolejowy między Polską a Chinami nabrał rozmachu w ostatnich latach, stając się ważnym ogniwem w globalnej sieci handlowej. Kolejowy Jedwabny Szlak łączy dwa kontynenty, oferując szybsze i bardziej ekonomiczne połączenie niż kiedykolwiek wcześniej.

Nowy jedwabny szlak real logistics

Korzyści transportu kolejowego z Chin do Polski

Szybkość dostaw

Pociąg towarowy z Chin do Polski pokonuje trasę w rekordowym czasie, bijąc na głowę konkurencję w postaci transportu morskiego. Taki skrót w dostawach daje firmom przewagę konkurencyjną na rynku. Pociąg Chiny-Polska jedzie zazwyczaj od 10 do 14 dni. Jest to znacząco szybciej niż morskie połączenia z Chinami, które mogą trwać nawet kilka tygodni.

Ekologiczne podejście

Przewóz towarów pociągiem to jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań w świecie logistyki. Jednym z głównych powodów jest mniejsza emisja CO2 na tonokilometr w porównaniu z transportem drogowym czy lotniczym. Przewóz towarów koleją umożliwia jednorazowy transport wielu ton, co redukuje potrzebę wielu pojazdów na drogach. Szlak kolejowy to mniejsze zużycie paliwa i redukcja emisji gazów cieplarnianych.

Elastyczność dostaw dzięki intermodalności

Intermodalność, czyli możliwość łatwego łączenia różnych środków transportu, jest jednym z największych atutów połączenia kolejowego z Chinami. Pociągi towarowe przyjeżdżające z Chin do Polski często kończą swój bieg w jednym z dużych terminali kolejowych, skąd ładunek może być dalej przewieziony drogą lądową czy wodną.

Polskie terminale kolejowe są świetnie przystosowane do obsługi połączenia intermodalnego. Nowoczesne dźwigi i sprzęt przeładunkowy umożliwiają szybkie przekazanie kontenerów na ciężarówki czy statki, co skraca czas oczekiwania i zwiększa efektywność dostaw, a często jest też korzystniejsze cenowo.

Pociąg z Chin do Polski - jakie towary importujemy?

Pociągi towarowe z Chin nieustannie wiozą szeroki wachlarz produktów. Elektronika, części samochodowe, odzież – wszystko, co można sobie wyobrazić, przemieszcza się drogą kolejową. Wykorzystanie kontenerów w transporcie kolejowym to bezpieczeństwo towarów oraz możliwość dostosowania do różnych rodzajów ładunków.

Kontenery w transporcie kolejowym:

  1. Kontenery chłodzone: Idealne dla produktów wymagających stałej, niskiej temperatury, takich jak produkty spożywcze, leki czy kwiaty. Wyposażone w nowoczesne systemy chłodzenia, które zapewniają stałą temperaturę przez cały czas dostawy pociągiem.
  2. Kontenery do przewozu płynów: Dedykowane dla ładunków ciekłych, takich jak oleje czy chemikalia.
  3. Kontenery izotermiczne: Dla towarów, które wymagają stałej temperatury, ale niekoniecznie chłodzenia. Na przykład dla pewnych produktów spożywczych czy chemikaliów.

Terminale kolejowe – serce operacji

Nowoczesne terminale na Nowym Jedwabnym Szlaku to miejsca, gdzie technologia spotyka się z logistyką. Zaawansowane systemy zarządzania, monitoring i kontrola zapewniają, że transport kontenerowy przebiega bez zakłóceń. Ważne terminale, które obsługują transport kolejowy Chiny - Polska , znajdują się w strategicznych lokalizacjach w obu krajach. W Polsce głównymi terminalami są Warszawa, Łódź oraz Malaszewicze . W Chinach kolejowe przewozy towarowe są realizowane z użyciem takich terminali jak: Chongqing, Chengdu, Xi'an. Są to miejsca, gdzie transport towarowy jest ładowany i dalej kierowany do innych krajów Europy.

Kwestia finansowa

Kiedy myślimy o cenie transportu kolejowego, warto wziąć pod uwagę nie tylko bezpośrednie koszty przewozu, ale także oszczędności wynikające z krótszego czasu dostawy, mniejszego ryzyka uszkodzenia ładunku oraz korzyści ekologicznych. Wiele czynników wpływa na koszty transportu kolejowego z Chin do Polski. Ceny mogą się różnić w zależności od:

  1. Rodzaju ładunku: wykorzystanie transportu kolejowego do przewozu materiałów niebezpiecznych może wymagać specjalnych procedur i opłat.
  2. Wagi i objętości ładunku: Większe ilości towarów mogą korzystać z rabatów ilościowych.
  3. Sezonowości: W pewnych okresach roku, na przykład przed świętami, może wystąpić większe zapotrzebowanie na przewozy, co wpływa na ceny.
  4. Długości trasy: Dłuższe trasy mogą generować wyższe koszty, ale mogą również oferować lepszą wartość za tonokilometr.

Mimo tych czynników, transport towarów frachtem kolejowym często okazuje się być najbardziej opłacalny, zwłaszcza na dłuższych trasach i dla większych ilości towarów.

Kolejowy Nowy Jedwabny Szlak – łącznik kultur

To nie tylko kolejowy transport towarów, ale także połączenie kultur, tradycji i biznesu. Współpraca Chiny-Europa ma wiele twarzy – od wymiany handlowej, przez kulturalną, aż po edukacyjną.

Przyszłość należy do kolejowego transportu

Nowe połączenie kolejowe z Chin deo Europy, nazywane kolejowym Nowym Jedwabnym Szlakiem, to więcej niż tylko trasa handlowa. To symbol nowej ery w spedycji międzykontynentalnej, łączący dwa krańce świata.

Jeśli jesteś zainteresowany skorzystaniem z tego nowatorskiego rozwiązania lub chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami! Jesteśmy ekspertami w dziedzinie spedycji kolejowej z Chin do Polski i chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania. 

Transport koleją z Chin do Polski
Share this post