###pl PAGE:blog BUL:powstanie-port-zewnetrzny-w-gdyni Powstanie Port Zewnętrzny w Gdyni
22.03.2018

Powstanie Port Zewnętrzny w Gdyni

Port w Gdyni stale się rozwija. Aktualnie trwają prace nad budową obrotnicy oraz pogłębieniem toru wodnego, które mają zakończyć się w drugim kwartale tego roku. Pozwoli to na obsługę największych kontenerowców, które obecnie nie mają możliwości zawinięcia do gdyńskiego portu.

 Kolejnym etapem rozwoju ma być budowa portu zewnętrznego. Pierwsze informacje o planowej inwestycji pojawiły się na Targach Morskich „Baltexpo”.
W porcie zewnętrznym miałby powstać nowy terminal kontenerowy oraz nabrzeże dla wycieczkowców. Ministerstwo Gospodarki Wodnej zatwierdziło już plany budowy. Port zewnętrzny będzie przedłużeniem nabrzeży Szwedzkiego i Śląskiego.
Obiekt wychodzący w morze jest jedyną szansą na dalszy rozwój portu, utrzymanie jego konkurencyjności (szczególnie wobec portu w Gdańsku) oraz wysokiej pozycji na rynku usług portowych w regionie Morza Bałtyckiego. Inwestycja zwiększy możliwości obsługi największych statków kontenerowych oraz wycieczkowców.
Na obecnym etapie port poszukuje partnera inwestycyjnego. Optymistyczne plany zakładają zakończenie wszystkich prac w ciągu najbliższych 10 lat.

Autor: Arkadiusz Dejna

Share this post