###pl PAGE:blog BUL:real-china-1 Real China 1
25.01.2022

Real China 1

Chiński Nowy Rok 2022

W branży logistycznej znajomość kalendarza chińskich świąt jest niezwykle istotna. Wielkimi krokami zbliżają się obchody najważniejszego święta Chińskiego Nowego Roku, które determinują harmonogram transportów na całym świecie. Chiński Nowy Rok, inaczej zwany Świętem Wiosny (chunjie- 春节), przypada dokładnie za tydzień - 1 lutego. Świętowanie trwa 15 dni, a 7 z nich jest odgórnie wolnych od pracy. Oznacza to, że w okresie od 31.01 do 6.02.2022 handel i biznes w Państwie Środka na chwilę zwolni swoje tempo.

Kluczowym elementem obchodów Święta Wiosny jest zjednoczenie rodziny. To często jedyny czas w roku, kiedy rodzina pracująca w różnych miastach, zjeżdża do domu, żeby wspólnie spędzić czas. Przełom stycznia i lutego to czas corocznych, największych na świecie, masowych migracji. W okresie okołoświątecznym odbywa się blisko 3 miliardy przejazdów różnymi środkami lokomocji. O tej porze roku, zamkniętych jest większość firm, fabryk i instytucji, co znacznie może wpłynąć na terminowość transportu towarów.

Daty chińskich świąt są wyznaczane przez kalendarz księżycowo- słoneczny, dlatego są one ruchome. Święto Wiosny przypada na drugi nów księżyca po przesileniu zimowym.

Z chińskim nowym rokiem wiąże się także szczególna symbolika:

  • Potrawy: jiaozi (饺子)- pierożki, których nazwa kojarzona jest ze zmianą roku, niangao (年糕) - ciasto z mąki ryżowej symbolizujące rosnący dobrobyt
  • Czerwień odpowiada za pomyślność. Kolor czerwony jest utożsamiany w Chinach ze szczęściem. W trakcie obchodów Święta Wiosny ozdabia się domy i ulice czerwonymi latarniami, a drzwi wejściowe noworocznymi malowidłami (年画)
  • Prezenty: najczęściej obdarowuje się, w szczególności dzieci, czerwoną kopertą z wkładką pieniężną (红包). Suma oraz ilość banknotów powinna być parzysta, najlepiej 6 lub 8, absolutnie nie 4. Trafiony upominek powinien być również schludnie zapakowany w czerwony lub złoty papier.
  • Pecha może przynieść zjedzenie owsianki na śniadanie, użycie nożyczek lub igły, niesprzątnięcie domu przed rozpoczęciem świętowania, stłuczenie ceramicznego naczynia lub robienie prania w pierwszy dzień nowego roku

Tradycja obdarowywania prezentami jest ważnym elementem kontaktów międzyludzkich, wzmacnia więzi oraz zobowiązuje do odwzajemnienia (dążenie do harmonii w społeczeństwie). Budowanie trwałej i ciągłej relacji z chińskimi partnerami jest niewątpliwie ważne dla owocnej współpracy. Ważne, aby złożyć życzenia swoim kontrahentom lub wysłać upominek z okazji Chińskiego Nowego Roku.

Prezent na Chiński Nowy Rok dla naszych partnerów Prezent na Chiński Nowy Rok dla naszych partnerów
Share this post