###pl PAGE:blog BUL:rozwiazanie-blockchain-do-sledzenia-przesylek Rozwiązanie blockchain do śledzenia przesyłek
16.05.2018

Rozwiązanie blockchain do śledzenia przesyłek

Jeden z największych operatorów kontenerowych na świecie - A.P. Moller-Maersk w porozumieniu z IBM przygotowują rozwiązanie, które może zrewolucjonizować handel międzynarodowy. Wspólne przedsięwzięcie ma opierać się na technologii blockchain i służyć do śledzenia i zarządzania przesyłek kontenerowych.

Dla wielu blockchain kojarzy się jedynie z kryptowalutami, dla których jest podstawą funkcjonowania. Jest to jednak bardziej złożona technologia, która polega na zdecentralizowanej i rozproszonej bazie danych w otwartej sieci. Baza ta nie posiada konkretnego miejsca przechowywania danych ani centralnych komputerów, dzięki czemu zapewnia całkowicie bezpieczną wymianę danych. Cokolwiek zostało wprowadzone raz do bazy danych pozostanie tam na zawsze i nie może zostać zmienione. Blockchain służy min. do księgowania transakcji za pośrednictwem algorytmów kryptograficznych.

Platforma, która ma ruszyć w połowie 2018 roku będzie służyła do śledzenia przesyłek, tworzenia dokumentacji oraz rejestracji płatności, zapewniając przy tym dostęp firmom do informacji. Najważniejszym aspektem jest możliwość monitorowania całego procesu w czasie rzeczywistym. Według obliczeń Maerska, 10% kosztów związanych z międzynarodowym transportem towarów – czyli ok 1,8 biliona USD – stanowią koszty związane z archiwizacją dokumentów oraz administracją. Zintegrowanie w cyfrowy system pozwoli na usprawnienie działań i lepszą organizację pracy, a co za tym idzie, redukcję kosztów. Z platformy oprócz firm wymieniających między sobą towary, będą mogły korzystać min. służby celne czy straż graniczna – co pozwoli na zwiększenie efektywności oraz przyspieszenie odpraw i kontroli celnych. Platforma będzie dostarczała informacji o statusie min. dokumentów celnych, handlowych czy konosamentów.

Zainteresowanie korzystaniem z platformy wyraziły już porty oraz urzędy celne w Holandii, USA, Singapurze oraz chińskiej prowincji Guangdong. Chęć udziału w projekcie wyraziło również kilka firm transportowy, co może wróżyć sukces przedsięwzięcia.

„Technologia blockchain pozwala obniżyć koszty transportu, jednocześnie zwiększając jego bezpieczeństwo i niezawodność. Wdrażając ją na tak wczesnym etapie, właśnie takie firmy jak Agility mogą pomóc Maerskowi i IBM w zrozumieniu potrzeb nadawców ładunków i tworzeniu standardów, które podniosą efektywność operacji handlowych. Możemy również pokazać naszym klientom w jaki sposób mogą wykorzystać blockchain, aby ułatwić monitorowanie przesyłek, zmniejszyć ilość dokumentacji papierowej, zredukować błędy czy skrócić czasy dostaw i odpraw celnych.” - Essa Al-Saleh, CEO w Agility Global Integrated Logistics. Agility jako pierwsza firma transportowa zaangażowała się we współpracę z Maersk i IBM nad platformą, a ich zadaniem jest dostarczanie informacji na temat obsługi przesyłek.

Atak hakerski jaki miał miejsce w ubiegłym roku unieruchomił operacje Maerska na parę tygodni. Aby umożliwić klientom dostawy, walczyli w pocie czoła o przywrócenie systemów IT wraz z ponad tysiącem aplikacji służących do obsługi przesyłek i komunikacji.
Przestarzały system okazał się nie tylko zawodny, ale również niebezpieczny dla wszystkich korzystających w usług grupy A.P. Moller-Maersk. Wyciągając naukę z surowej lekcji, nowa platforma ma być w pełni bezpieczna i odporna na ataki hakerskie dzięki zastosowanej technologii blockchain.

Autor: Ewelina Krupa

Share this post