25.06.2020

Święto Smoczych Łodzi

Skąd wzięło się to znane święto i jak się je obchodzi?

Nasi partnerzy z Chin dziś świętują. Święto Smoczych Łodzi to jedno z najważniejszych świąt za Wielkim Murem i jednocześnie jeden z najbardziej kolorowych festiwali.

Skąd się wzięło?

Ponoć ma ono upamiętniać historię Ou Yuan – poety żyjącego na przełomie 3 i 4 wieku. Ten piewca miłości do ojczyzny załamany podbojem swojego ukochanego królestwa Qin, rzucił się w wody rzeki Miluo. Mieszkańcy chcieli odnaleźć jego ciało. Długo pływali łodziami po rzece. Wrzucali do wody kulki ryżowe, by nakarmić ryby i tym samym zniechęcić je do zjedzenia ciała pisarza . Uderzali wiosłami w wodę, by odstraszyć złe duchy.

Jak obchodzi się to Święto?

Odtąd co roku na wody rzek wyruszają długie łodzie (20- 30 metrów) ze smoczymi głowami. Często prowadzi się wyścigi takich łodzi, a ich załogi miesiącami przygotowują się do rywalizacji. Wyścigom towarzyszy bicie w bębny oraz uderzenie wiosłami o powierzchnię wody.
Tradycyjnie w Święto Smoczych Łodzi kosztuje się ciasteczek w postaci stożków ryżowych – tzw. zongzi. Ciasteczka ze słonym lub słodkim nadzieniem, owijane są w bambusowe lub trzcinowe liście.

Święto trwa jeden dzień, jednak zazwyczaj łączy się je z weekendem i tym samym stwarza więcej możliwości do odwiedzenia rodziny, często żyjącej daleko od największych miast.

 


Autor: Aldona Kucner

 

Share this post