17.02.2023

Transport kolejowy z Chin do Polski

Transport kolejowy z Chin do Polski stał się w ostatnich latach coraz bardziej popularny ze względu na swoją relatywnie niską cenę i szybkość w porównaniu z transportem morskim.

W ramach transportu kolejowego ładunki przewożone są tzw. Nowym Jedwabnym Szlakiem, a następnie docierają do Polski. Najważniejsze węzły przeładunkowe znajdują się m.in. w Chongqingu, Chengdu, Zhengzhou, Wuhan, Suzhou, Yiwu i Shenzhen.

Jaki jest czas transportu koleją z Chin do Polski?

Czas przewozu kolejowego zależy od wielu czynników, takich jak odległość między terminalem wyjściowym a docelowym, połączenia kolejowego, pogody, ilości przesyłek w pociągu, dostępności terminali kolejowych, a także aktualnego obciążenia i organizacji transportu kolejowego. Na popularnych transach odbywają się regularne transporty kolejowe, dzięki czemu orientacyjny czas transportu towarów jest bardziej przewidywalny.

Standardowo dostawa towaru z Chin drogą kolejową wynosi od 12 do 18 dni, ale może się różnić w zależności od konkretnych okoliczności. Czas transportu kontenera trudno oszacować na 100%. W niektórych przypadkach orientacyjny czas transportu może być krótszy, jeśli użyta zostanie linia kolejowa o wysokich standardach technicznych i organizacyjnych oraz korzystająca z nowoczesnych pociągów, z kolei w innych przypadkach czas tranzytu może się wydłużyć, jeśli na trasie wystąpią problemy, takie jak niekorzystne warunki atmosferyczne czy duże zatory na linii kolejowej.

Warto zauważyć, że transport kolejowy z Chin do Polski jest zazwyczaj szybszy niż transport morski, ale wolniejszy niż lotniczy. Tranzyt lotniczy jest najszybszym sposobem transportu, ale jest również zazwyczaj najdroższy.

mapa trasy kolejowj nowego jewabnego szlaku

 

Jaka jest cena transportu kolejowego z Chin do Polski?

Przykładowe koszty transportu kolejowego z Chin do Polski wahają się w zależności od typu towaru, ilości, wielkości, wagi i odległości, ale zazwyczaj są one konkurencyjne w porównaniu z transportem morskim i lotniczym.

Warto jednak pamiętać, że transport kolejowy z Chin do Polski jest skomplikowany i wymaga złożonych procedur celnych, dokumentacji oraz koordynacji logistycznej, co powoduje, że wiele firm korzysta z usług firm spedycyjnych, które specjalizują się w organizacji transportu międzynarodowego i zapewniają profesjonalne wsparcie w całym procesie. Cena transportu kolejowego zależy również od sezonu oraz popularności trasy. Należy pamiętać również, że import czy eksport towarów wymaga odpowiedniej dokumentacji. Może być konieczna obsługa celna, szczególnie jeśli to nasz pierwszy transport towarów.

Jakie są zalety transportu kolejowego?

Warto dodać, że transport kolejowy z Chin do Polski oferuje wiele zalet, takich jak:

  • Szybkość - czas tranzytu kolejowego z Chin do Polski jest znacznie szybszy niż transportu morskiego, który trwa kilka tygodni.
  • Koszty - stawki transportu kolejowego z Chin do Polski są niższe niż transportu lotniczego, co sprawia, że jest to dobry wybór dla przedsiębiorstw, które chcą zaoszczędzić na kosztach transportu.
  • Ekologia - transport kolejowy jest bardziej ekologiczny niż drogowy lub lotniczy, co sprawia, że jest to dobry wybór dla firm, które dbają o środowisko.
  • Bezpieczeństwo - transport kolejowy jest bardziej bezpieczny niż drogowy, ze względu na mniejszą ilość wypadków i kradzieży.

Jakie są wady przewozu towarów z Chin koleją?

Należy jednak pamiętać, że transport kolejowy towarów z Chin do Polski ma również pewne wady, takie jak ograniczona ilość dostępnych pociągów i dostępność tylko na niektórych trasach. Ponadto, transport kolejowy może być mniej elastyczny niż transport drogowy lub lotniczy, co oznacza, że nie zawsze jest odpowiedni dla wszystkich rodzajów towarów. Obsługa transportu kolejowego jest również dość skomplikowana, dlatego często wiąże się z koniecznością zatrudnienia firmy logistycznej .

Rodzaj transportu powinien być dobierany na bieżąco, po uwzględnieniu sytuacji, rodzaju ładunku oraz ogólnej sytuacji geopolitycznej. Kolejowy transport towarów ma wiele zalet, ale nie jest też pozbawiony wad. Może się tak przytrafić, że bardziej korzystne będzie skorzystanie z frachtu morskiego lub lotniczego niż transport kontenerów koleją, szczególnie w przypadku tzw. drobnicy, kiedy czas dostawy kontenera nie gra roli.

Najlepiej zlecić organizację transportu towarów profesjonalnej firmie spedycyjnej, która w swoich kompetencjach ma wszystkie możliwości transportowe.

Firma spedycyjna kolej do chin nowym jedwabnym szlakiem
Share this post