###pl PAGE:blog BUL:umowa-handlowa-japonia-ue Umowa handlowa Japonia - UE
15.03.2019

Umowa handlowa Japonia - UE

Po trwających ponad 5 lat negocjacjach i ostatecznym podpisaniu umowy o partnerstwie gospodarczym 18 lipca 2018 r., UE i Japonia uruchomiły największą strefę wolnego handlu na świecie. Porozumienie oficjalnie weszło w życie 1 lutego 2019 r. Aktualnie jest to największa tego rodzaju umowa na świecie, które włącza w swój skład 635 mln osób i jedną trzecią światowej gospodarki.

Według szacunków, po zniesieniu prawie wszystkich ceł pomiędzy Unią Europejską oraz Japonią przedsiębiorcy ze starego kontynentu zaoszczędzą łącznie ponad miliard euro rocznie. Japonia zdecydowała się usunąć 97 proc. ceł na towary importowane z Unii, z kolei UE usunie 99 proc. na japoński import. Cła zostaną zniesione praktycznie ze wszystkich produktów rolnych i spożywczych. Unia Europejska będzie się stopniowo otwierać na rynek motoryzacyjny z kraju kwitnącej wiśni - w tym przypadku okres przejściowy potrwa siedem lat. Co więcej, również rynek usług zostanie otwarty, odnosi się to tez do sektora finansowego, e-handlowego, telekomunikacyjnego oraz transportowego.

Nowe porozumienie nazywane JEFTA (Japan-EU Free Trade Agreement) wpłynie na szerszy wybór oraz niższe ceny dla konsumentów. Będzie ono chronić wiele europejskich produktów na rynku japońskim i odwrotnie. Dzięki JEFTA dostępne będą nowych możliwości na rynkach dla małych przedsiębiorcow. Według Komisji Europejskiej, roczna wymiana handlowa między UE a Japonią wzrośnie o około 41 miliardów dolarów w wyniku tego porozumienia

Japonia jest dla Unii Europejskiej drugim partnerem handlowym po Chinach. Europejskie przedsiębiorstwa eksportują do Japonii towary o łącznej wartości 58 mld euro oraz usługi wyceniane na 28 mld euro rocznie. Unijne szacunki wskazują, że wraz z wejściem umowy w życie eksport do Japonii zwiększy się o 13 proc. (o 13 mln euro, niektóre szacunki zakładają wzrost nawet o 34 proc.). Japonia eksportuje do krajów Unii rocznie towary warte 69 mld euro oraz usługi na poziomie 18 mld euro. Nowe regulacje mogą zwiększyć japoński eksport do Unii o blisko 30 proc. Liczbę firm powiązanych z wymianą handlową z Japonią szacuje się w UE na 74 tys. Pracuje w nich ok. 600 tys. osób.

Jakie będą skutki dla Polski? Wedlug szacunków możemy odczuć korzyści z umowy w formie zwiększenia PKB w przedziale od 0,05 proc. do 0,32 proc. rocznie.

 

Autor: Konrad Różycki

Share this post