###pl PAGE:blog BUL:wybor-odpowiedniego-kontenera-do-przewozu-ladunkow-o-szczegolnych-potrzebach Wybór odpowiedniego kontenera do przewozu ładunków o szczególnych potrzebach
03.07.2023

Wybór odpowiedniego kontenera do przewozu ładunków o szczególnych potrzebach

Przewóz różnych rodzajów ładunków może stanowić wyzwanie, szczególnie jeśli mają one specjalne potrzeby lub wymagają szczególnych środków ochrony. W takiej sytuacji postawienie na wykorzystanie standardowego kontenera może zakończyć się zniszczeniem naszego ładunku. Na szczęście rynek oferuje różne rodzaje kontenerów, a o wyborze typu kontenera, który zapewni bezpieczny transport, decyduje rodzaj przewożonego towaru. Oto kilka przykładów ładunków o szczególnych potrzebach oraz odpowiednie rodzaje kontenerów do ich przewozu.

Przewóz towarów spożywczych: Kontenery chłodnicze i izotermiczne

Przy transporcie żywności wybór rodzaju kontenera jest szczególnie ważny. Wymagane jest wykorzystanie kontenerów transportowych z system monitorowania temperatury oraz termostatem. Idealnym rozwiązaniem w przypadku transportu ładunków spożywczych jest wybór kontenera chłodniczego lub izotermicznego, tzw. Reefer container. W zimowe miesiące lub podczas transportu drogą morską, może trzeba będzie podgrzewać temperaturę w kontenerze, żeby utrzymać odpowiednie warunki. Kontenery zapewniające regulację temperatury zachowują jakość i świeżość przewożonych towarów.

 Kontener chłodniczy

Przewóz paliwa: Typ kontenera do materiałów niebezpiecznych (UN)

Transport paliwa jest szczególnie wymagający ze względu na ryzyko wycieku lub zapłonu. Przy przewozie paliwa konieczne jest zastosowanie kontenerów specjalnych oznaczonych jako kontenery do materiałów niebezpiecznych (UN). Zazwyczaj są to kontenery typu cysterna. Są one wykonane z materiałów odpornych na wycieki i posiadają odpowiednie zabezpieczenia przed iskrzeniem i zapłonem. Stan techniczny kontenera do transportu takich ładunków powinien być bez zarzutu.

Kontenery typu cysterna

Przewóz dzieł sztuki: Kontenery z izolacją termiczną i systemami monitoringu

Dzieła sztuki, takie jak obrazy, rzeźby czy antyki, wymagają szczególnej ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi, wilgocią i zmianami temperatury. Przy takim ładunku najlepiej sprawdzi się kontener termiczny, który zapewni stabilne warunki klimatyczne wewnątrz kontenera. Dodatkowo, z uwagi na wartość ładunku, w kontenerze należy umieścić system GPS i monitoring, co może zwiększyć bezpieczeństwo przewożonych dzieł sztuki.

Przewóz ponadgabarytowych rzeczy: Kontenery z otwartym dachem, platformy, kontenery typu flatrack

Przewóz ponadgabarytowych lub nietypowych ładunków, takich jak konstrukcje stalowe czy elementy maszyn, wymaga specjalistycznego podejścia. Tutaj nie sprawdzą się raczej uniwersalne kontenery transportowe do ładunków drobnicowych. W takich przypadkach zaleca się stosowanie różnego typu kontenerów specjalnych, takich jak kontenery z otwartym dachem, platformy lub kontenery typu flatrack. Kontenery te zapewniają odpowiednią przestrzeń i stabilność dla tego rodzaju ładunków. Kontenery transportowe używane do ponadnormatywnych towarów mogą wymagać zamontowania specjalnych zabezpieczeń, np. pasów mocujących lub podpór.

Przewóz specjalistycznych lub trudnych ładunków: Kontenery zgodne z przepisami i normami bezpieczeństwa

W przypadku transportu towarów specjalistycznych, takich jak substancje chemiczne, materiały radioaktywne czy materiały łatwopalne, konieczne jest stosowanie kontenerów zgodnych z odpowiednimi przepisami i normami bezpieczeństwa. W takich przypadkach należy skonsultować się z odpowiednimi organami regulacyjnymi i przestrzegać wszystkich wymogów dotyczących etykietowania, oznakowania i zabezpieczeń, a także konstrukcji kontenera.

 Kontenery specjalistyczne do przewozu wymagających towarów

Kontenery transportowe dla specjalistycznych ładunków - modele kontenerów chłodniczych i ogrzewanych

Ogrzewane / chłodnicze kontenery służą do przewozu ładunków, które wymagają utrzymania stałej temperatury lub ochrony przed skrajnymi temperaturami. Alternatywnie można również użyć kontenera termicznego, który jest wyposażony w warstwę folii izolacyjnej wewnątrz kontenera, zapewniającej stałą temperaturę w określonych warunkach. Oto kilka przykładów ładunków, które mogą wymagać takiego rodzaju kontenera:

  • Produkty spożywcze: Owoce tropikalne, warzywa, produkty mleczne itp.
  • Produkty farmaceutyczne: Leki i produkty farmaceutyczne wrażliwe na zmiany temperatury.
  • Kwiaty i rośliny: Kwiaty cięte i rośliny doniczkowe w chłodniejszych klimatach.
  • Chemikalia: Substancje chemiczne wrażliwe na niskie temperatury.
  • Kosmetyki: Kosmetyki płynne wrażliwe na zmiany temperatury.

W przypadku przewozu ładunków wymagających ogrzewania, kontenery są wyposażone w systemy grzewcze, które utrzymują odpowiednią temperaturę wewnątrz kontenera. Kontenery te posiadają również specjalistyczne oznaczenia i procedury, takie jak PTI (Pre-Trip Inspection), set point temperature, thermostat czy temperature monitoring, które pozwalają monitorować i kontrolować temperaturę oraz zapewnić bezpieczeństwo ładunku.

W przypadku wątpliwości zawsze warto skonsultować się z ekspertami w dziedzinie logistyki i transportu, którzy pomogą w doborze środka transportu i planowaniu bezpiecznej trasy przewozu. Pamiętaj, że dobór kontenera jest kluczowy dla zapewnienia bezpiecznego i skutecznego transportu ładunków o szczególnych potrzebach.

Skontaktuj się z nami i poznaj naszą ofertę na kontenery uniwersalne ogólnego przeznaczenia oraz specjalistyczne do wymagających transportów: contanairs@real-logistics.pl

Dopasowanie kontenera do rodzaju ładunku
Share this post