Poradnik

JAK UNIKNĄĆ CENOWYCH PUŁAPEK W IMPORCIE Z CHIN?

Czy wiesz, że importując drobnicę z Chin na warunkach CIF lub CFR możesz niepotrzebnie przepłacić? Czasem zmiana warunków na FOB może dać Ci tysiące złotych oszczędności!

Jeśli importujesz z Chin, realizacja frachtu z Chin na warunkach FOB jest dla Ciebie najkorzystniejsza. W innych przypadkach bardzo często można spotkać się z sytuacją, kiedy koszty frachtu na warunkach CIF lub CFR przez polski port są sztucznie zaniżane dla załadowcy po stronie Chińskiej, ale mocno zawyżane po stronie polskiej. Oznacza to, że płacisz także fragment „cudzej” opłaty. Bardzo trudno to później zmienić.

Dlatego najlepiej korzystać z rozwiązań, gdzie to Twoja firma organizuje transport z Chin. Masz wtedy pełną kontrolę nad procesem, a koszty lokalne Cię nie zaskoczą.

CHIŃCZYCY NIE ODPOWIADAJĄ? MOŻE WŁAŚNIE ŚWIĘTUJĄ!

Czy wiesz, że są takie dni w roku, kiedy Twoje maile i telefony kierowane do partnerów z Chin pozostaną bez odpowiedzi? A to dlatego, że Chińczycy są jednym z najczęściej świętujących narodów! Chińskie dni wolne wyprowadziły z równowagi już niejednego Europejczyka. Dlatego warto wiedzieć, w jakie dni roku Wasi partnerzy będą nieobecni w pracy. W te dni, a także tuż przed nimi, nie warto dzwonić czy mailować do Chin. Kiedy Chińczycy świętują, robią to na całego! Poniżej prezentujemy listę najpopularniejszych świąt. Może się zdarzyć, że poszczególne kantony dopiszą do niej swoje własne, regionalne wydarzenia.

 • Chiński Nowy Rok (inaczej Święto Wiosny) wypada na przełomie stycznia i lutego. Jest to najważniejsze święto w Chinach. Chińczycy wyjeżdżają wtedy, by odwiedzić najbliższych mieszkających nierzadko w bardzo odległych miejscach. Okres przestojów w pracy może trwać bardzo długo. Warto zamówić odbiór towarów uwzględniając iż na 2 tygodnie przed tym świętem następują kłopoty z odbiorem towaru ze względu na spiętrzenie zamówień.
 • Nowy Rok – 1 stycznia każdego roku
 • Dzień kobiet – 8 marca
 • Święto Sadzenia Drzew – 12 marca
 • Święto Qingming – 4 bądź 5 kwietnia
 • Święto Pracy – 1 Maja
 • Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki – 12 maja
 • Dzień Dziecka – 1 czerwca
 • Święto Smoczych Łodzi – 5 dzień 5 miesiąca księżycowego (święto ruchome)
 • Rocznica Założenia Chińskiej Partii Komunistycznej – 1 lipca
 • Święto Chińskiej Armii Ludowo Wyzwoleńczej – 1 sierpnia
 • Dzień Nauczyciela – 10 września
 • Święto Połowy Jesieni – 15 dzień 8 miesiąca księżycowego (święto ruchome)
 • Święto Narodowe – 1 października

Przygotowując się do współpracy z Chinami, warto zaopatrzyć się w kalendarz chińskich świąt i tak zaplanować działania, by tamtejsze dni wolne nie zniweczyły Waszych planów operacyjnych. My, jako spedytor szczególnie często realizujący działania z Chinami, zawsze mamy to na względzie.

Dlaczego tak często zawodzi nas jakość chińskich produktów?
Jak można realizować współpracę z Chińczykami by uniknąć rozczarowania?

W Unii Europejskiej wśród wadliwych towarów dominują te sprowadzone z Chin. Około 40% wszystkich reklamowanych produktów pochodzi właśnie z Chin. A jednocześnie wiele renomowanych firm produkuje tam swoje wysokiej jakości, często bardzo precyzyjne i zaawansowane towary. Jak to możliwe?

Jest wiele słów oznaczających „jakość” w języku chińskim. To najczęściej stosowane składa się z dwóch znaków: 尚品 . Pierwszy oznacza wysoką klasę, drugi produkt. Sęk w tym, że dla Chińczyków „wysoka klasa” to bardzo szeroki i podatny na interpretację zwrot. Jeśli chcemy by nasze produkty były wysokiej jakości sami musimy sprecyzować, co ta jakość oznacza. Pamiętajmy, że dzielą nas nie tylko kilometry, ale i olbrzymie różnice kulturowe i historyczne. Zdefiniujmy zatem czego oczekujemy: na przykład czy zamawiane długopisy mają mieć wkłady, a buty sznurówki. Pamiętajmy też, że oczekując najniższej ceny (a często dlatego wybieramy Chiny) trudno spodziewać się najwyższej jakości. Ci, którzy produkują wysokiej klasy produkty w Chinach, dobrze płacą. Takie firmy dbają też o kontrolę na miejscu. Od rozpoczęcia produkcji po załadunek na statki. Każdy etap procesu jest zdefiniowany pod kątem jakości i „dopilnowany”.

A zatem mówmy jasno i drobiazgowo, czego oczekujemy, a unikniemy przykrych niespodzianek.